top of page

Tapu esnasında para transferi seçenekleri

Emlak alım satım işlemlerinde para transferini gerçekleştirmek için 3 farklı yol mevcuttur: Elden, Online ve bloke çek yöntemi. Yakın zamanda bir ev satın almayı düşünenler, güvenli bir alışveriş için bu üç ödeme yöntemi konusunda bilgi sahibi olmalıdır.


Elden Ödeme Yöntemi


Güvenlik derecesi en düşük ödeme yöntemlerinden biridir. Ev satın alma işlemlerinde elden ödeme yöntemi kullanılıyorsa paralar bir sayma makinesinde para kontrol edilmelidir. Ayrıca para alışverişi bankalara ya da paranın saklanacağı yere uzak bir yerde yapılıyorsa, taşırken çok dikkatli olunmalıdır. Elden ödeme yöntemlerinde para ödenmeden noter işlemlerine başlamamak gerekmektedir.


Online Ödeme Yöntemi


Gittikçe dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Doğal olarak ödeme yöntemleri konusunda da dijital sistemlere geçiyoruz. Bu yöntem, parayı elde taşımaktan çok daha güvenli olduğu gibi aynı zamanda pratik bir şekilde işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Online ödeme yöntemi ile alıcı, satıcının online hesabına EFT, havale ya da para transferi uygulamaları aracılığı ile evin ederini gönderir. Online ödeme sistemini kullanacak alıcıların dikkat etmesi gereken noktalar ise açıklama kısmına tapu adres bilgilerinin yanı sıra ödenen tutarın ada ve parsel gayrimenkul ücreti olduğunu belirtmektir.


Bloke Çek ile Ödeme Yöntemi


Bloke çek yöntemi, emlak alım satımı sonrasında para transferi gerçekleştirmek için en güvenli yöntemdir. Bu yöntemde, para alışverişi banka çeki aracılığıyla gerçekleşmektedir. Hem alıcı hem de satıcı bu yöntemle olası sorunlara karşı korunmaktadır. Bloke çek yönteminde alıcı, bankası iletişim kurarak emlak alımı için bloke çek talep etmektedir. Noterde işlemler tamamlandıktan sonra alıcı, satıcıya çeki teslim eder. Satıcı da çek ile bankaya giderek parayı hesabına aktarır.. Böylece kimsenin üzerinde yüklü bir miktarda nakit para taşımasına gerek kalmaz.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page